Foto: Shutterstock
Rozvod a majetkové vypořádání máte za sebou. Pokud jste v rámci vypořádání získali nemovitost, která byla dříve ve společném jmění manželů, musíte ještě dořešit výmaz exmanžela z katastru nemovitostí. Jak na to?
Návrh na vklad do tří let
Pokud snoubenci nebo manželé neuzavřeli smlouvu, jíž by zúžili zákonný režim společného jmění manželů, při rozvodu bude nutné vypořádat majetek. U nemovitosti ve společném jmění přichází v úvahu také prodej ještě za trvání manželství a manželé si rozdělí obdržené finanční prostředky. Při nesporném rozvodu je podmínkou uzavření dohody o vypořádání majetku, rozvodové řízení je v takovém případě jednodušší. Manželé se mohou dohodnout na tom, že nemovitost připadne jednomu z manželů.
Často se manželé domnívají, že uzavřením dohody, anebo rozsudkem soudu o vypořádání společného jmění je celá záležitosti vyřešená. V případě, že budou následně chtít po několika letech nemovitost prodat, anebo zatížit zástavním právem, může je čekat nemilé překvapení.
Do tří let od zániku společného jmění je totiž nutné nechat zapsat vlastnictví k nemovitosti do katastru. Po třech letech by se bez ohledu na dohodu bývalých manželů uplatnila zákonná fikce. Podle ní platí, že nemovitost mají bývalí manželé v podílovém spoluvlastnictví a jejich podíly jsou stejné.
Účastníkem řízení o výmazu je i exmanžel
Změnu vlastnictví provedete podáním návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Návrh na vklad můžete provést jak v listinné podobě na předepsaném formuláři, tak elektronicky ve speciální aplikaci. Poplatek činí dva tisíce korun.
Jako první informaci budete muset v obecné části návrhu na vklad uvést osobní údaje účastníků řízení. „V případě, že je vypořádáno zaniklé společné jmění manželů a jeho součástí je nemovitá věc, tak v návrhu na vklad do katastru nemovitostí jsou značeni oba účastníci. Vlastníci jsou totiž oba,“ vysvětluje advokát a zakladatel služby Dostupnyadvokat.cz Ondřej Preuss.
Nezbytné údaje a přílohy
Nutnými údaji jsou jméno, příjmení, rodná čísla a adresy trvalého pobytu obou účastníků řízení.
Další části se liší podle toho, zda je nemovitost stavbou nebo pozemkem, resp. zda byla bytová jednotka zapsána v katastru podle zákona o vlastnictví bytů nebo nového občanského zákoníku.
Součástí formuláře jsou tedy následující Části:
- II.A – Označení práv, která mají být zapsána ke stavbám a pozemkům
- II.B – Označení práv, která mají být zapsána k jednotkám vymezeným podle zákona o vlastnictví bytů
- II.C – Označení práv, která mají být zapsána k jednotkám vymezeným podle občanského zákoníku
„U bytu je rozhodující, jak je zapsán v katastru nemovitostí, zda podle ZOVB či podle NOZ. Právo, o které půjde, bude právo vlastnické. Přílohou bude písemná dohoda o vypořádání společného jmění manželů a rozsudek o rozvodu. Pokud by se nedohodli, tak přiloží rozsudek, kterým je určeno, komu připadá nemovitá věc. Pozor však na to, že pokud vázne na nemovité věci zástavní právo, bude zapotřebí i souhlas zástavního věřitele, typicky banky,“ připomíná Ondřej Preuss s tím, že při zákazu zcizení je souhlas nutný vždy. Kdyby nebyl zákaz zapsán v katastru nemovitostí, souhlas se sice nepřikládá k návrhu na vklad, přesto však Preuss doporučuje opatřit si souhlas s převodem s ohledem na možné sankce ve smlouvě s bankou nebo jiným poskytovatelem úvěru.
„Dnes jsou většinou formuláře automaticky k vyplnění přes dálkový přístup, musíte uvést údaje o obou bývalých manželích, doložíte dohodu o vypořádání, případný souhlas banky se zcizením nemovitosti a rozsudek o rozvodu,“ uzavírá Preuss.
The post Vypořádání SJM k nemovitosti je třeba do katastru zapsat do tří let appeared first on Hypoindex.cz.
Source: Hypoindex.cz
Vypořádání SJM k nemovitosti je třeba do katastru zapsat do tří let